Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Epidemiologu jep lajmin e mirë: Ka rënie të rasteve të reja me koronavirus, nuk mund të kemi ashpërsim të masave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

46fe8f49d73797d4805781f51d3f4579

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situatën e COVID në vendin tonë, ku shprehet se Shqipëria ndodhet në një situatë më të mirë epidemiologjike se vendet e tjera, pasi ka rënë përqindja e pozitivitetit.

Në një intervitë në A2CNN, ai tha se në kushtet aktuale nuk pritet të ketë një ashpërsim të masave.

“Më e rëndësishme është rënia e përqindjes së pozitivitetit që tashmë është 20%, në krahasim me një muaj më parë që ishte 38%, gati është përgjysmuar ky tregues. Nga pikëpamja epidemiologjike ne kemi zbritje të rasteve dhe në këtë situatë nuk mund të kemi ashpërsim të masave”, tha Alimehmeti.

Për sa i përket shkeljes së rregullave nga qytetarët gjatë festave të fundvitit, Alimehmeti ka fajësuar policinë, pasi sipas tij, ata nuk kanë ndërhyrë për të zbatuar masat e Komitetit të Ekspertëve.

“Komiteti Teknik sugjeron masat, zbatimin e bëjnë organet e tjera. Janë inspektorët dhe policia që duhet të bëjnë detyrën e tyre. Pse nuk e ka bërë? Duhet t’u drejtohemi atyre”, tha epidemiologu.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img