Tirana
light rain
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
18 °
Die
17 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Epidemiologu Ilir Alimehmeti tregon shenjat që identifikojnë variantin “Delta”: Nuk ka vend për panik

spot_img

Lajme të ngjashëm

Epidemiologu Ilir Alimehmeti në një intervistë për Euroneës Albania ka folur për variantin “Delta” të koronavirusit.

Ai tha se ky variant është 40% më i transmetueshëm në krahasim me variantet e tjera, por edhe pse transmetueshmëria mbetet e lartë, simptomat e këtij varianti janë më të lehta dhe nuk ka vend për frikë dhe panik.

Alimehmeti u shpreh se simptomat kryesore të variantit “Delta” janë dhimbje koke, dhimbje grykësh dhe rrjedhje sekrecionesh nga hundët. Mjeku tha se personat që i kanë marrë të dyja dozat e vaksinës janë më të mbrojtur nga variantet e reja.

Më shumë
spot_img
spot_img