Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
58 %
2kmh
0 %
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
Die
20 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

EPIDEMI/ 1 në 10 persona me simptoma gripi në Greqi, vdesin dhjetëra pacientë

spot_img

Lajme të ngjashëm

ed8c93532df4449be75e500e7f87c675

Gripi në Greqi është përhapur në të gjithë vendin dhe me dhjetëra pacientë kanë humbur jetën.

Disa shkolla janë mbyllur për shkak se shumë fëmijë janë prekur nga gripi i tipit A (Η1Ν1). Autoritetet e shëndetësisë po punojnë që të mbajnë në kontroll situatën.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Shëndetit Publik, janë regjistruar 100 raste serioze të gripit, 41 prej të cilave janë raportuar në Agjenci javën e kaluar. Në 88 raste, pacientët u trajtuan me kujdes intensiv.  58% e pacientëve nuk kishin marrë vaksinën e gripit. Gjithsej 21 vdekje nga gripi janë regjistruar që nga tetori e deri më tani, tetë prej tyre në javën e fundit.

Mediat greke raportojnë se këtë javë vizitat për grip ishin 11% më shumë se javën e kaluar.

Mësohet se Agjensia kombetare e barnave po përpiqet të ndalojë personat të cilët marrin atibiotikë pa recetë. Shumica e njerëzve sapo ndjen një shqetësim paraqiten për atibiotikë pa këshillën e mjekut.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img