Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
31 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Enkelejda Hoxha kërkon ndryshimin e masë së sigurisë, ILD jep sot vendimin për prokurorin e Krujës, Bujar Memia

spot_img

Lajme të ngjashëm

Enkelejda Hoxha ka kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë.

Inspektorati i Lartë i Drejtësisë vendosi shkarkimin e saj nga detyra, pasi Hoxha kishte liruar nga burgu disa kriminelë të dënuar me burgim të përjetshëm.

albsig

Nga ana tjetër, sot pritet që të jepet vendimi për prokurorin e Prokurorisë së rrethit Krujë,  Bujar Memia. ILD pritet të vendosë nëse do të shkarkojë pas Enkelejda Hoxhës edhe Meminë.

Kjo kërkesë vjen pasi Memia nuk ka ankimuar vendimet e gjyqtares Hoxha për lirimin nga burgu të personave të rrezikshëm, si Endrit Dokle, Hekuran Billa, etj.

“Nga analiza ligjore e fakteve të konstatuara gjatë hetimit displinor rezulton se nga ana e magjistratit Bujar Memia janë ndërmarrë veprime/mosveprime të cilat kanë të bëjnë me mospërmbushjen e pajustifikuar  e funksioneve gjatë dhe pas gjykimit, që kanë sjellë përfitim të padrejtë për palët në një proces gjyqësor në kundërshtim me ligjin, si dhe mosrespektim të rëndë dhe të vazhduar të legjislacionit material dhe procedural penal, akte të konstatuara në 4 procese gjyqësore”, ka thënë Metani.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img