Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Enkel Demi “rrëmben” çmimin e rëndësishëm letrar, romani “Flama” mes veprave të njohura të Letërsisë Europiane

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari dhe njëherazi shkrimtari Enkel Demi ka fituar çmimin Europian të Letërsisë për Shqipërinë.

I njohur ndryshe me emrin e artit Tom Kuka, ai “rrëmbeu” çmimin e rëndësishëm letrar, pikërisht me romanin “Flama”, të cilin autori e shkroi gjatë periudhës së karantinës së vitit të kaluar.

Enkel Demi renditet mes emrave të njohur, të cilët ishin pretendent për çmimin e rëndësishëm letrar, të cilët janë zgjedhur në vendin e tyre si; në Portugali shkrimtari Frederico Prederira dhe në Suedi Maxim Grigoriev.

Në romanin “Flama” shohim një Shqipëri të ngjashme me atë të “Hide në kalldrëm”, romani i parë i botuar nga autori. Disa nga personazhet e trajtuara në roman sillen rreth një krimi të pazbuluar, në një botë ku magjikja dhe realja shkrijnë kufijtë me njëra tjetrën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img