Tirana
few clouds
9 ° C
9 °
9 °
93 %
2.6kmh
20 %
Mër
15 °
Enj
16 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
20 °
E mërkurë, 21 Prill, 2021
spot_img

Engjëll Agaçi takoi Becchetti-n në një restorant në Tiranë, vendimi i gjykatës zbardh çfarë i tha sekretari i Ramës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vendimi i Gjykatës së Arbitrazhit konfirmon si të vërtetë takimin e sekretarit të kryeministrit Edi Rama me biznesmenin italian Francesco Becchetti në vitin 2014, kur përplasja mes palëve ishte në pikën më të nxehtë.

Në atë kohë, Engjëll Agaçi u takua me Becchettin në një restorant në Tiranë. Biznesmeni italian e pyeti se përse qeveria shqiptare kishte nisur hetimet kompanive të tij, për pastrim parash, ndërsa Agaçi i dha një përgjigje të shkurtër: “nuk është mirë t’i bësh opozitën qeverisë”.

Gjykata ndërkombëtare këtë dialog e ka njohur si provë, dhe është një ndër provat që i dhanë fitoren Becchetit ndaj shtetit shqiptar, që tashmë është i detyruar t’i paguajë 110 milion euro.

Biseda mes Agaçit dhe Bechettit në 2014:

Francesco Beccetti: Përse qeveria ka nisur hetime për pastrim parash ndaj kompanive të mia?

Engjëll Agaçi: Duhet të flasësh me Enkelejd Jotin, drejtorin e përgjithshëm të Top Channel.

Francesco Becchetti: Përse duhet të flas me z. Joti, i cili nuk është një zyrtar publik, por drejtori i përgjithshëm i një televizioni privat?

Engjëll Agaçi: Nuk është ide e mirë t’i bësh opozitë shtetit.

Ndërsa vendimi i gjykatës thotë: “Që në fillim të hetimeve për pastrim parash, një përfaqësues i qeverisë i tha zotit Beçhetti në mënyrë eksplicite se duhet të fliste me një nga konkurrentët e tij, nëse dëshironte të kuptonte se pse investimet e tij ishin nën hetim, dhe që nuk ishte një ide e mirë t’i bënte opozitë shtetit”.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img