Emergjencat Civile raportojnë situatën në të gjitha qarqet: Të gjitha akset kombëtare të kalueshme

Publikuar tek: aktualitet, më 12:26 17-01-2017 Emergjencat Civile raportojnë situatën në të gjitha qarqet: Të gjitha akset kombëtare të kalueshme

Akset kombëtare në të gjithë vendin janë plotësisht të qarkullueshme dhe vetëm në ndonjë segment ka nevojë për përdorimin e zinxhirëve.

Punonjësit e emergjencave, Policia e Shtetit dhe gjithë strukturat e angazhuara për përballimin e situatës, gjenden në terren për t’iu gjendur pranë qytetarëve e mjeteve në vështirësi.

Situata në qarqe paraqitet si më poshtë:

QARKU SHKODËR

Në qarkun e Shkodrës i vetmi aks rural i bllokuar është Qafë Thore – Theth

Ndërkohë akset rrugore Shkodër – Shllak – Temal, Tamarë – Vermosh, Hadroj – Qafë Ben, Fushë Arrëz – Qafë Mali – Fierzë, Fushë Arrëz – Qafë Shllak, Qafë Qerret – Qelëz – Bardhet – Iballë dhe Qafë Çelë – Pukë – Fushë Arrëz janë të qarkullueshme me zinxhirë.

QARKU KUKËS

Të gjitha akset kombëtare në shkallë qarku qarkullohen pa zinxhirë, me përjashtim të aksit rrugor Ura e Zapotit – Shishtavec, ku qarkullimi bëhet me zinxhirë.

Të vetmet rrugë rurale të bllokuara janë, ajo për në Njësinë Administrative Arrën si dhe rrugët lidhëse të dy fshatrave të njësive administrative Topojan dhe Shishtavec.

QARKU DIBËR

Akse rrugore nacionale të bllokuar nuk ka.

Disa rrugë lidhëse nga fshatrat Lunar, Lukan, Kacni, për në qendër të njësive administrative Selishtë, të bashkisë Bulqizë, janë të bllokuara.

Në akset Qafë Bualli – Peshkopi – Maqellarë – Bllatë, Kuben–Vasie, Ura e Qytezës–Zerqan dhe Ura e Çerenecit–Steblevë qarkullimi i mjeteve kryhet pjesërisht me zinxhirë.

Aksi rrugor rural Peshkopi – Lurë vazhdon të jetë i bllokuar, por kalimi i mjeteve kryhet nga aksi rrugor Rrëshen – Kurbnesh – Lurë me zinxhirë.

Të bllokuar janë fshatrat Linar, Lukan dhe Kacni në Njësinë Administrative Selishtë. Po punohet me fadroma dhe borëpastruese për hapjen e rrugëve rurale.

QARKU GJIROKASTËR

Në qarkun e Gjirokastrës të gjitha akset kombëtare janë të qarkullueshme.

Rrugë rurale të bllokuara janë: Rruga për njësinë administrative Kurvelesh e bashkisë Tepelenë; rruga për njësinë administrative Zagori e bashkisë Lobohovë, rrugët e fshatrave Serckë, Serckë e Vogël dhe Shalës, në njësinë administrative Buz, të bashkisë Memaliaj.

QARKU KORÇË

Të gjitha akset rrugore kombëtare janë të hapura ndërsa përdorimi i zinxhirëve rekomandohet në aksin Korçë – Boboshticë – Dardhë dhe Korçë – Ersekë

Në qarqet e tjera nuk raportohet për probleme.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fshati turistik i ngrirë, si rrezikuan sot jetën në autobus mësuesit e Elbasanit
Telekom Albania, përkushtim ndaj rrjetit superior edhe gjatë dimrit të ashpër (FOTOT) »
Article Logic
Execution time: 0.012001037597656
array(1) { ["section"]=> string(103) "emergjencat-civile-raportojne-situaten-ne-te-gjitha-qarqet-te-gjitha-akset-kombetare-te-kalueshme-65769" }