Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
93 %
1kmh
0 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
9 °
E diel, 29 Janar, 2023

EMA paralajmëron: Kombinimi i këtyre dy barnave mund të dëmtojë rëndë veshkat dhe zorrët

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kodeina dhe ibuprofeni, është një nga kombinimet e kurave që mund t’ju shkaktojë dëmtime të rënda të veshkave dhe në traktin tretës, sipas një paralajmërimi të Agjencisë Europiane të Barnave.

Në veçanti, EMA thekson se kombinimi i kodeinës dhe ibubrofenit mund të shkaktojë dëmtime serioze, deri në vdekje, veçanërisht nëse merret në doza të larta.

Një kombinim i kodeinës dhe anti-inflamatori ibuprofen që përdoret për të trajtuar dhimbjen dhe përdorimi i përsëritur i këtyre dy ilaçeve mund të çojë në varësi për shkak të kodeinës.

Kodeina me ibuprofen mund të shkaktojë dëmtim të veshkave duke parandaluar heqjen e acideve nga gjaku në urinë. Por problemet nuk ndalen me kaq, sepse dëmtimi i veshkave mund të sjelle gjithashtu nivele shumë të ulëta të kaliumit në gjak, e cila mund të shkaktojë simptoma të rënda si dobësi muskulore dhe marrje mendsh.

EMA gjithashtu zbuloi se kodeina dhe ibuprofen jepen pa recetë në vendet e Bashkimit Europian.

Më shumë


spot_img
spot_img