Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
4.1kmh
20 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

EMA nis vlerësimin e vakinës kineze Sinovac kundër Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Agjencia Evropiane e Mjekësisë (EMA) ditën e sotme ka filluar shqyrtimin e vaksinave COVID-19 të zhvilluara nga kompania farmaceutike Sinovac.

Komiteti i mjekësisë së BE-së për barnat filloi rishikimin e vaksinës kineze bazuar në rezultatet paraprake nga studimet laboratorike dhe klinike, shkroi EMA në një njoftim për shtyp.

Rregullatori i BE-së do të vlerësojë nëse përfitimet e goditjes kineze janë më të mëdha se rreziqet dhe pajtueshmëria e vaksinës me standardet e BE-së për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë e ilaçeve.

EMA nuk ka dhënë një afat kohor për përfundimin e vlerësimit.

Kujtojmë që ditën e djeshme Komisioni Evropian sugjëroi dje që personat e vaksinuar me vaksinat e autorizuara nga EMA të udhëtojnë të lirë në BE.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img