Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

EMA i jep fund dilemave të mëdha: Vaksina AstraZeneca është e sigurtë dhe efektive, por mpiksja e gjakut nuk përjashtohet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

86e064932e3cdcc1f05b54e25644a9e3

Agjencia Europiane e Barnave ka dalë në përfundimin se vaksina AstraZeneca do të vazhdojë të injektohet në popullatë, pasi nuk paraqet asnjë rrezik për qytetarët.

Agjencia Evropiane e Barnave vjen në këtë përfundim pas disa ditësh hulumtimi intensiv mbi vaksinën, pasi u shfaqën raste shumë të rralla të mpiksjeve të rrezikshme të gjakut në kombinim me një numër të ulët të trombociteve në vaksinat.Megjithatë, në deklaratën e saj EMA thotë se pavarësisht sigurisë dhe efektivitetit, mpiksja e gjakut si efekt anësor nuk mund të përjashtohet.

1616083812_EEE.jpg

Presidentja e EMA, Emer Cooke

Kujtojmë që shumë vende europiane e kanë pezulluar përkohësisht injektimin në popullatë të vaksinës AstraZeneca sepse përveç mpiksjes së gjakut ekziston dhe risku për trombozë, megjithëse rastet janë të pakëta.  

Në Bashkimin Evropian, 11 milion njerëz tani janë vaksinuar me vaksinën, krahasuar me 17 milion në Mbretërinë e Bashkuar. Në total, ata u diagnostikuan me një gjendje të rrezikshme 25 herë. Studiuesit nuk kanë gjetur prova se vaksina rrit rrezikun e formave normale të trombozës. Ndodh aq shpesh në grupin e vaksinuar sa në popullatën e pavaksinuar.

Rastet e para u raportuan përmes Danimarkës dhe Norvegjisë fundjavën e kaluar. Në bazë të këtyre raporteve, Hollanda vendosi të ndalojë vaksinën menjëherë të Dielën në mbrëmje. Autoriteti britanik i mjekësisë MHRA nuk sheh ende një lidhje midis rasteve dhe vaksinës. Edhe nëse gjendet një lidhje midis sëmundjes së rrallë dhe vaksinës, Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të përdorë vaksinën AstraZeneca, thotë autoriteti i ilaçeve.

Lexo edhe: Komiteti mori vendimin për vazhdimin e vaksinimit me AstraZeneca, flet anëtarja: Nuk ka asnjë provë që të sjell probleme, për vaksinat ruse dhe kineze jemi…

Më shumë

spot_img
spot_img