Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

EMA: Doza e katërt s’është e nevojshme në popullatën e përgjithshme (Ja kush duhet të vaksinohet)

Lajme të ngjashëm

Një debat i gjerë ka nisur rreth administrimit të dozave së  katër pas  shpërthimit të variantin Omicron.

Organizatat dhe shkencëtarët kryesorë shëndetësorë, si specialisti i sëmundjeve infektive Anthony Fauci, flasin për nevojën e prodhimit të një vaksine që do të synojë ekskluzivisht variantin dominues .

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), nga ana e saj, e bëri të qartë në një konferencë për shtyp doza e katër nuk është e nevojshme për popullatën e përgjithshme.

Sipas Agjencisë Evropiane të Barnave, nëse vaksinimi duhet të përsëritet në të ardhmen, ai do të bëhet pak para dimrit, siç ndodh me gripin, i cili do të rrisë antitrupat e trupit, pikërisht atëherë kur kemi më shumë nevojë për të.

EMA nuk përjashton mundësinë e miratimit të një regjimi vaksinimi me katër doza për Covid-19 për njerëzit me “sistem imunitar të dobësuar”, tha Marco Cavaleri, kreu i Divizionit të Kërcënimeve Biologjike dhe Infrastrukturës, në një konferencë shtypi.

Më shumë