Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Elon Musk prezanton robotin “Humanoid Optimus”, ja sa do të kushtojë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Miliarderi teknologjik Elon Musk ka prezantuar prototipin më të fundit të një roboti “humanoid Optimus” që po zhvillohet nga kompania e tij e makinave elektrike Tesla.

Roboti u shfaq në skenë në një event të Silicon Valley, ku ia bëri me dorë audiencën dhe ngriti gjunjët.

Elon Musk tha se roboti ishte në proces pune, por mund të jetë në shitje për publikun pas disa vitesh.

Më herët inxhinjerët e kompanisë janë shprehur se robotët e tregut masiv të Tesla-s do të testohen duke punuar në fabrikat e makinave.

Musk tha se robotët do të prodhohen masivisht, me një kosto më të ulët se 20,000 dollarë (17,900 £) dhe do të jenë të disponueshëm në tre deri në pesë vjet.

“Është me të vërtetë një transformim themelor i qytetërimit siç e njohim ne,” tha Musk teksa prezantoi robotin.

Më shumë
spot_img
spot_img