Hapësire reklamuese

Bota

Elon Musk planifikon të ndërtojë një universitet kompleks në Teksas

Shkruar nga Newsbomb
Elon Musk planifikon të ndërtojë një universitet kompleks

Elon Musk po planifikon të hapë një universitet në Austin, pasi të ketë dhuruar 100 milionë dollarë për bamirësinë e tij të fundit, të quajtur The Foundation.

Institucioni i miliarderit në Teksas do të fillojë me një shkollë fillore dhe të mesme të fokusuar në STEM, e cila do të zgjerohet në një universitet, i dedikuar arsimit në nivelet më të larta, sipas dosjeve tatimore të parë nga Bloomberg.

Shkolla do të përdorë një kurrikulë tradicionale 'krahas përvojës praktike të të mësuarit, duke përfshirë simulimet, studimet e rasteve, fabrikimet/ projektet e projektimit dhe laboratorët', sipas aplikacionit të tetorit 2022 që u miratua në mars.

Sipërmarrja e Musk në arsim vjen pasi ai është bërë një kritik i shpeshtë i shkollimit të Amerikës , duke i thënë biografit Ëalter Isaacson këtë vit se "nëse nuk ndalet virusi i mendjes së zgjuar , i cili është në thelb kundër shkencës, anti-meritës dhe antinjerëzor në përgjithësi". , qytetërimi nuk do të bëhet kurrë multiplanetar.'

Sipas paraqitjes së raportuar për statusin e përjashtimit nga taksat, universiteti i Musk do të synojë të punësojë një 'fakultet me përvojë' dhe do të kërkojë akreditim nga Komisioni Jugor i Kolegjeve dhe Shkollave për Kolegjet.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese