Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Elon Musk “këmbëngul”: Ukraina të heqë dorë nga Krimea, do të kemi Luftën e Tretë Botërore nëse sulmohet Rusia

Lajme të ngjashëm

Njeriu më i pasur në botë dhe njëkohësisht miliarderi teknologjik, Elon Musk, dëshiron që Perëndimi të shqyrtojë më seriozisht rrezikun e konfliktit bërthamor dhe shpërthimit të Luftës së Tretë Botërore, pasi kontrolli i Rusisë mbi Krimenë, vihet në pikëpyetje.

“Nëse Rusia përballet me zgjedhjen e humbjes së Krimesë ose përdorimit të armëve bërthamore në fushën e betejës, ajo do të zgjedhë këtë të fundit”, shkroi Elon Musk në një postim në Tëitter.

Ai sugjerron që Ukraina të heqë dorë nga Krimea e cila u aneksua nga Vladimir Putin në 2014, ndërsa shton se nëse Rusia sulmohet me  armë, atëherë Kremlini sipas do të kindërpërgjigjet me armë bërthamore, duke sjellë kështu dhe Luftën e Tretë Botërore.

“Ne tashmë e kemi sanksionuar/prerë Rusinë në çdo mënyrë të mundshme, kështu që çfarë u mbetet atyre për të humbur? Nëse e sulmojmë Rusinë me armë bërthamore, ata do të na godasin me armë bërthamore dhe pastaj do të kemi Luftën e Tretë Botërore”, shtoi Musk.


Më shumë