Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Ekzekutohet në shtëpinë e tij, presidenti i Haitit, mbetet e plagosur Zonja e Parë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Haitit, Jovonel Moise është vrarë mëngjesin e kësaj të mërkure në banesën e tij.

Në një deklaratë për mediat kryeministri, Claude Joseph ka bërë të ditur se ai është vrarë në rezidencën e tij rreth orës 01:00 të mëngjesit nga një grup i armatosur të cilët flisnin spanjisht.

Joseph e përshkroi sulmin si “të neveritshëm, ç’njerëzor dhe barbar”.

Gjatë sulmit mbeti e plagosur edhe Zonja e Parë, e cila ndodhet në spital fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën.

Ndërkohë, autoritetet po punojnë për indetifikimin dhe kapjen e autorëve.

Jovenel Moise, ishte në pushtet që prej shkurtit të vitit 2017, pasi paraadhësi i tij, Michel Martelly u largua nga posti. Periudha kur Moise ishte në detyre ishte mjaft e vështirë pasi qeverisja e tij u përball me shumë akuza për korrupsion si dhe për këtë gjë në vend shpërthyen protestat e dhunshme anti-qeveritare.

Më shumë

spot_img
spot_img