Tirana
scattered clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
5 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Ekzekutimi i presidentit në rezidencë, kryeminstri i Haitit shpall shtetrrethimin pas vrasjes së Moise

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i përkohshëm i Haitit, Claude Joseph ka deklaruar “shtetrrethimin” në Haiti, pas vrasjes së presidentit Jovenel Moise mëngjesin e së mërkurës. 

Jozefi tha se vendimi për të deklaruar “shtetrrethimin” u mor sot nga mbledhja e jashtëzakonshme e këshillit të ministrave.

Joseph në deklaratën për shtyp u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë. Ai gjithashtu u zotua të vinte para drejtësisë ata që ishin të përfshirë në vrasjen e presidentit.

“Unë i bëj thirrje të gjithëve që të qëndrojnë të qetë dhe më vjen shumë keq që ju raportoj për vdekjen e presidentit. Unë dhe të gjithë ministrat kemi punuar që kur u dha lajmi dhe duam t’ju sigurojmë se do t’i sjellim vrasësit e presidentit para drejtësisë. Ju lutemi qëndroni të qetë dhe lërini autoritetet të bëjnë punën e tyre. Ne nuk duam që vendi të zhytet në kaos. Kjo është një ditë shumë e trishtuar për kombin tonë dhe për njerëzit tanë”, u shpreh Joseph.

Më shumë


spot_img

spot_img