Hapësire reklamuese

Bota

Ekuadori u shpall luftë bandave të armatosura, pas sulmit në televizion

Shkruar nga Newsbomb
Ekuadori u shpall luftë bandave të armatosura, pas sulmit në
Presidenti i Ekuadorit ka urdhëruar që bandat kriminale të "neutralizohen" pas ditëve të dhunës që kulmuan mbrëmjen e djeshme me një sulm në një studio televizive. Të paktën 10 persona janë vrarë që nga fillimi i gjendjes së jashtëzakonshme 60-ditore në Ekuador, të hënën. Persona të armatosur të maskuar hynë në studion e kanalit televiziv publik TC gjatë një transmetimit të drejtpërdrejtë, duke e detyruar stafin të shtrihej në dysheme. Dy punonjës mbetën të plagosur. Policia bëri 13 arrestime menjëherë më pas. Gjendja e jashtëzakonshme u shpall pasi një gangster famëkeq u zhduk nga qelia e burgut. Është e paqartë nëse incidenti në studion televizive në Guayaquil lidhej me zhdukjen nga një burg në të njëjtin qytet të bosit të bandës Choneros, Adolfo Macías Villamar ose Fito siç njihet gjerësisht. Presidenti Noboa tha të martën se një "konflikt i brendshëm i armatosur" ekzistonte tani në vend dhe ai po mobilizonte forcat e armatosura për të kryer "operacione ushtarake për të neutralizuar" atë që ai e quajti "krimin e organizuar transnacional, organizatat terroriste dhe aktorët luftarakë joshtetërorë." Në Perunë fqinje, qeveria urdhëroi vendosjen e menjëhershme të një force policore në kufi për të parandaluar përhapjen e çdo destabiliteti në vend. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se dënojnë sulmet në Ekuador dhe po "koordinohen ngushtë" me presidentin Daniel Noboa dhe qeverinë e tij ekuadoriane, si dhe janë "gati për të ofruar ndihmë". Ekuador është një nga eksportuesit kryesorë të bananeve në botë, por gjithashtu eksporton vaj, kafe, kakao, karkaleca deti dhe produkte peshku. Një rritje e dhunës në kombin e Andeve, brenda dhe jashtë burgjeve të tij, është lidhur me luftën midis karteleve të drogës, si të huaja ashtu edhe vendase, mbi kontrollin e rrugëve të kokainës për në SHBA dhe Evropë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese