Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
5.1kmh
0 %
Enj
17 °
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
31 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Ekspertët tregojnë vendin se ku po përhapet më shumë variant i ri i Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

0677c83482885150730ea47495730213

Koronavirusi për rreth një vit ka ‘pushtuar’ botën dhe ka ndryshuar jetën tonë. Shpresa u rikthye pasi në shumë shtete nisi vaksinimi kundër koronavirusit, por është shfaqur sërish frika për shkak të një variant të ri të virusit.

Ekspertët amerikanë janë shprehur se tubimet e vogla shtëpiake dhe familja janë vendi ku koronavirusi i ri po përhapet më shpejt.

“Unë mendoj se duam të jemi të kujdesshëm për të fajësuar një mjedis të veçantë dhe për të shkatërruar një mjedis të veçantë për gjenerimin e transmetimit,” tha Dr. John Broënstein, epidemiolog dhe shefi i inovacionit në Spitalin e Fëmijëve të Bostonit.

Sidoqoftë ekspertët janë shprehur se ka disa vende ku COVID-19 përhapet më lehtë. Në New York, për shembull, gjurmimi i kontakteve ka treguar se 70% e rasteve të reja vijnë nga tubime të vogla dhe familje.

Ekspertët tregojnë se përjapja është e madhe pasi me familjarët nuk mbahet maska, apo të ruhet distanca sociale dhe qëndrimi në një ambient për disa orë me disa persona e bën me të lehtë përhapjen e virisit.

Më shumë

spot_img