Ekspertët ndërkombëtarë japin ALARMIN, frikë nga rikthimi i GRIPIT TË DERRIT

Publikuar tek: bota, më 15:00 15-05-2018 Ekspertët ndërkombëtarë japin ALARMIN, frikë nga rikthimi i GRIPIT TË DERRIT Foto ilustruese

Ekspertët ndërkombëtarë kanë dhënë alarmin për frikën e rikthimit të gripit të derrit pas disa simptomave të sëmundjes të shfaqur te kafshët kohët e fundit.

Derrat kryesisht në kontinentit aziatik kanë treguar probleme me diarrenë akute dhe vjelljen, ndërkohë që infeksioni rrezikon të shpërndahet edhe te njerëzit.

Gripi i derrit u zbulua për herë të parë në vitin 2012 në Kinë, duke arritur shifra të frikshme të prekurish në vitin 2014 në të gjithë botën. Të prekurit nga gripi i derrit paraqiten me probleme serioze në frymëmarrje, temperaturë të lartë, vjellje e diarre.

Ekspertët e mjekësisë botërore kanë këshilluar të gjithë kultivuesit e derrave të vaksinojnë kafshët, si dhe të gjithë qytetarët të evitojnë kontaktin direkt me to.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama në Paris për të bindur Macron, ja lajmi i keq nga Merkel për hapjen e negociatave
Kaos në Katalonjë, plagosen 11 persona gjatë intervistës me Iniestën »
Article Logic
Execution time: 0.011023044586182
array(1) { ["section"]=> string(82) "ekspertet-nderkombetare-japin-alarmin-frike-nga-rikthimi-i-gripit-te-derrit-120853" }