Ekspertët e nivelit të lartë prej 2 orësh në debat, s’po gjejnë konsensus për Reformën në Drejtësi

Publikuar tek: politike, më 15:18 10-01-2016 Ekspertët e nivelit të lartë prej 2 orësh në debat, s’po gjejnë konsensus për Reformën në Drejtësi

Ekspertët e nivelit të lartë të Reformës në Drehtësi po vazhdojnë debatet prej më shumë se 2 orësh në Kuvend për ndryshimet kushtetuese. Atyre u janë bashkuar edhe ekspertët e opozitës, por s’po arrijnë të gjejnë dakordësi rreth disa pikave.

Edhe më herët ekspertët e opozitës e kishin kundërshtuar zgjedhjen me shumicën e 3/5, po kështu po haset vështirësi edhe në mënyrën si do zgjidhet prokurori i Përgjithshë, anëtarët e Gjykatës Kushtuese dhe të Gjykatës së Lartë dhe institucioneve të reja të drejtësisë.

Kanë mbetur edhe pak orë nga mbyllja e afatit për t’u dorëzuar drafti final në Komisionin e Venecias. Edhe pse ekspertët po punojnë edhe në këtë pushimi, sërish duket se debatet nuk po finalizohen me një kompromis.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096268653869629
array(1) { ["section"]=> string(103) "ekspertet-e-nivelit-te-larte-prej-2-oresh-ne-debat-s-po-gjejne-konsensus-per-reformen-ne-drejtesi-29612" }