Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
25 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Ekspertët bëjnë PARALAJMËRIMIN: Varianti i ri i koronavirusit do të përhapet në të gjithë botën

spot_img

Lajme të ngjashëm

36dab466b6e42940da648f8a62e0ec8f

Varianti i koronavirusit në Britaninë e Madhe pritet që të përhapet në të gjithë botën.

Ky është parashikimi që ka bërë shefja e programit të mbikëqyrjes gjenetike të Britanisë së Madhe.

Profesoresha Sharon Peacock tha se varianti i ri ka “përfshirë vendin” dhe “do të përfshijë botën, me shumë gjasë”.

Deri në këto momente varianti Kent i Covid është zbuluar në më shumë se 50 vende.

“Ajo që na ka prekur vërtet për momentin është transmetueshmëria. Do na duhen shumë vite që të përballemi me virusin. Vaksinat aktuale u krijuan rreth versioneve të mëparshme të koronavirusit, por shkencëtarët besojnë se ato ende duhet të funksionojnë kundër atyre të reja, megjithëse ndoshta jo edhe aq mirë”,- tha Profesoresha Peacock, drejtore e konsorciumit Covid-19 Genomics në Mbretërinë e Bashkuar.

Mutacioni i ri i Covid-19 u zbulua për herë të parë në shtator 2020 në Anglinë jug-lindore.

Më shumë

spot_img