Tirana
broken clouds
24 ° C
24 °
24 °
41 %
3.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Eksperiment/ Qentë do të zbulojnë të infektuarit me Covid vetëm nga djersa

spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet italiane janë duke përfunduar eksperimentin mbi qentë të cilët do të zbulojnë personat të cilët janë të infektuar me Covid-19 vetëm duke nuhatur djersën e tyre.

Ky projekt do të fillojë në Romë ku do të marrin pjesë mbi një mijë pacientë.

Sipas mediave italiane efikasiteti I nuhatjes së qenit do të testohet me teste molekulare për diagnozën e Covid-19.

Pas një faze të parë të eksperimentit e cila pritet të zgjatë 6-8 javë  qentë do të përgatiten për njohjen e Covid-19  përmes teknikave specifike të huazuara nga trajtimi për eksplozivë.

Brenda një ene prej rreth 40 metra katrorë kushtuar projektit, qeni do të nuhasë mostrat që përmbajnë djersën e pacientëve.

Nëse ky projekt do të japë rezultate pozitive pritet që qentë e stërvitur më pas të përdoren në hyrjet e kinemave, stadium dhe aeroporte.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img