Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
30 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ekonomi

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...

Prerjet e reja të kartmonedhave në Shqipëri dhe valutat e preferuara të trafikantëve, flet Gent Sejko: Trafiqet ndërkombëtare kryhen kryesisht…

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka folur ditën e sotme për prerjet e reja të kartmonedhave që priten të hidhen në qarkullim...

IUTECREDIT, Përmbarimi “alarmohet” për institucionin e licensuar nga BSH: E përzunë nga Kosova, si do mbledhë Banka e Shqipërisë kreditë e TV dhe celularëve???...

Dhoma Kombëtare e Përmbaruesve Gjyqsorë Privatë, është alarmuar për përhapjen me shpejtësi në Shqipëri të institucionit mikrofinanciar “Iutecredit”. 71.34 përqind është shkalla e përqindjes vjetore...

Vrojtimi i Bankës së Austrisë, 34% e shqiptarëve mbajnë euro në cash, rritje e fenomenit më 2020

Rreth 34 për qind e shqiptarëve mbajnë euro cash. Përqindja e personave që preferojnë të mbajnë euro të gatshme shënoi rritje në vitin 2020...

Pas pandemisë, shqiptarët i “rikthehen” alkoolit, importi i pijeve rritet me 30%, më shumë se edhe në 2019

Karantina dhe mbyllja e më pas kufizimi në orar i bareve e restoranteve solli dhe rënien e ndjeshme të konsumit të pijeve alkoolike vitin...

Individët dhe bizneset hapën 356 mijë llogari bankare vitin e kaluar, por u mbyllën më shumë

Individët dhe bizneset hapën rreth 356 mijë llogari të reja bankare gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave të raportit të përgjegjësisë sociale për vitin...

Gent Sejko shpjegon pse u fut tani 100 mijë lekëshi në qarkullim: Na lehtëson portofolin, lidhet edhe me rritjen e pagave në Shqipëri

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka folur ditën e sotme për hedhjen në treg të kartëmonedhës së re me vlerë 100 mijë...

Mirëmbajtja e rrugëve kombëtare nga veriu në jug, kërkohen 4.5 milionë euro shtesë për 2021-in

Mirëmbajtja e rrugëve në bazë performance sipas projektit, që ka disa vit që po zbatohet nën financimin e Bankës Botërore, kërkon shtesë të fondeve...

Shqipëria zbrazet nga të rinjtë, zëvendësohet në tregun e punës nga pensionistët

Një seri faktorësh demografik, ku kryeson emigracioni i lartë po redukton me ritme të përshpejtuara forcën e punës tek të rinjtë 15-29 vjeç. Në të...

Mbështetje për shpenzimet e Covid-19; Të ARDHURAT nga emigrantët arrijnë në nivelin më të LARTË në 11 vjet

Paratë që emigrantët dërgojnë tek të afërmit e tyre në Shqipëri (remitancat) arritën në 169 milionë euro në tremujorin e parë të vitit, duke...

Lajmet e fundit