Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
29 %
4.1kmh
0 %
Enj
39 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Ekipi i parë i mjekëve nga Turqia arrijnë në Fier, Spitali Memorial hap dyert më datë 27 Maj: Urgjencat kirurgjikale fillojnë të parat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ekipi i parë i mjekëve nga Turqia kanë ardhur në Spitalin e ri Memorial të Fierit. Në datën 27 Maj, spitali do të hap dyert për të pritur pacientët e parë. Të pranishëm kanë qenë mjekët turq dhe kolegët e tyre shqiptarë që do të punojnë së bashku.

“Të enjten në datë 27 Maj do të jetë momenti i hapjes së dyerve të spitalit. Ne kemi vendosur të jemi në një organizim me faza. Faza e parë do jenë urgjencat kirurgjikale…”, u shpreh ministrja Ogerta Manastirliu.

Ndërkohë, një mjek i ardhur nga Turqia tha se sot bashkë me të kishin ardhur dhe 8 kolegë të tjerë, e më pas në ditët në vazhdim do të vijë dhe pjesa tjetër e ekipit. “Një pjesë e ekipit tonë kanë ardhur. 7-8 mjekë. Për 15 ditë do të vijë dhe pjesa tjetër. Do arrijmë të bëjmë gjëra shumë të mira në këtë spital”, tha ai.

Më shumë

spot_img
spot_img