Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Egjipti paralajmëron ndalimin e burkës, pritet vendimi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Egjipti po diskuton një projektligj të ri për ndalimin e burkës në vendet publike, ku do të përfshihen spitale, klinika shëndetësore, shkolla, kinema, teatro, biblioteka publike, muzeume dhe ndërtesa qeveritare.

 

Gratë do të ndalohen të mbajnë burkën si pjesë e një fushate qeveritare kundër interpretimeve ekstremiste të Islamit.

Këtë projektligj e ka paraqitur deputetja Ghada Ajami duke kërkuar një gjobë prej 56 dollarë për gratë që sfidojnë ndalimin e propozuar.

Në projekligj thuhet se burka do të ndalohet në hapësirat publike egjiptiane “në çdo kohë dhe në çdo rrethanë”.

Më shumë
spot_img
spot_img