Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
30 %
6.2kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

Efektivi ndihmonte bashkëshortin e dhunshëm që të merrte fëmijët nga gruaja, reagon policia e Berati: Efektivi u pezullua nga detyra, vijon…

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Beratit ka reaguar në lidhje me denoncimin e bërë dje në “Fiks Fare”, ku një grua dhunohej nga bashkëshorti, teksa akuzonte edhe një polic, që sipas saj ndihmonte ish burrin që ti merrte 2 fëmijët, që me vendim gjykate i përkisnin asaj.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka urdhëruar menjëherë Drejtorinë e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, për të dërguar një grup pune në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat, me qëllim verifikimin e këtij rasti.

Punonjësi i Policisë, inspektor B. A. është pezulluar nga detyra dhe ndaj tij ka filluar hetimi disiplinor, pasi nuk ka zbatuar vendimin e Gjykatës, që parashikonte se punonjësi i Policisë duhet ta shoqëronte shtetasen Z. L. deri në banesë dhe ta mbikëqyrte atë deri në largimin pas marrjes së fëmijëve dhe sendeve personale nga banesa. 

Njoftimi i plotë:

Në lidhje me rastin e transmetuar mbrëmjen e djeshme në emisionin Fiks Fare, që bënte fjalë për një shtetase të dhunuar nga ish-bashkëshorti, e cila akuzon inspektorin e Policisë së zonës, për neglizhencë dhe moszbatimit të vendim të Gjykatës së Shkallës së Parë Berat, ju bëjmë me dije se:

Menjëherë pas transmetimit të këtij rasti, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka urdhëruar Drejtorinë e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, për të dërguar një grup pune në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat, me qëllim verifikimin e këtij rasti.

Punonjësi i Policisë, inspektor B. A. është pezulluar nga detyra dhe ndaj tij ka filluar hetimi disiplinor, pasi nuk ka zbatuar vendimin e Gjykatës, që parashikonte se punonjësi i Policisë duhet ta shoqëronte shtetasen Z. L. deri në banesë dhe ta mbikëqyrte atë deri në largimin pas marrjes së fëmijëve dhe sendeve personale nga banesa. 

Policia e Shtetit falënderon qytetarët dhe i fton ata që të denoncojnë çdo rast të abuzimit të punonjësve të Policisë me detyrën dhe çdo paligjshmëri, në numrin pa pagesë 112, në Komisariatin Dixhital dhe në adresat e tjera zyrtare të Policisë së Shtetit, duke garantuar reagim të shpejtë e të paanshëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img