Efektivët e Forcave Speciale bëhen gati për të përballuar situata që kërcënojnë sigurinë, helikopterë dhe anije luftarake nga Baza e Pashalimanit (FOTOT)

Publikuar tek: aktualitet, më 13:10 08-07-2020 Efektivët e Forcave Speciale bëhen gati për të përballuar situata që kërcënojnë sigurinë, helikopterë dhe anije luftarake nga Baza e Pashalimanit (FOTOT) Nga stervitja

Efektivët e Forcave Speciale bëhen gati për të përballuar situata që kërcënojnë sigurinë, Helikopterë dhe anije luftarake nga baza e Pashalimanit.

Të paktën këtë të lënë të kuptosh këto foto që tregojnë stërvitjen me intensitet të lartë nga ana e efektivëve.

Fotot janë publikuar nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e cila thotë se ushtarakët testuan dhe rritën aftësinë e kapacitetet e tyre.

"Baza Detare e Pashalimanit u shndërrua për rreth 2 javë në teatrin më të madh stërvitor të Forcave të Armatosura për këtë vit. Efektivë nga 4 kompanitë e batalionit të Forcave Speciale, të mbështetur nga anijet e Forcës Detare dhe helikopterët e Forcës Ajrore, testuan dhe rritën me tej aftësitë dhe kapacitetet e tyre, për t’u përballur me situata të ndryshme që mund kërcënojnë sigurinë dhe paqen", shkruan Xhaçka.

Më herët është thënë se Aleanca e Atlantikut të Veriut do të ndërtojë një baze tjetër ushtarake në Shqipëri, pas bazës ajrore të Kuçovës. Bëhet fjalë për Bazën Ushtarake Detare të Pashalimanit një bazat më të vjetra ushtarake detare në Shqipëri.

 

107675210_3033777769991256_717775369124959050_o.jpg107768299_3033777969991236_3570345026193778768_o.jpg107424836_3033777866657913_1939076470000336013_o.jpg

107759007_3033778019991231_1524634937074794944_o.jpg107562399_3033777399991293_9029182146621467352_o.jpg107593481_3033777529991280_3502057569788506716_o.jpg

107615495_3033777433324623_5004425811996518332_o.jpg107356335_3033777883324578_1687869849904618302_o.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01318097114563
array(1) { ["section"]=> string(157) "efektivet-e-forcave-speciale-behen-gati-per-te-perballuar-situata-qe-kercenojne-sigurine-helikoptere-dhe-anije-luftarake-nga-baza-e-pashalimanit-fotot-213229" }