Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
0.5kmh
75 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Efektet pozitive të konsumimit të arrave, ja nga çfarë ju mbrojnë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Siç e dimë arrat kanë shumë efekte pozitive për shëndetin e njeriut.

Njerëzit që hanë rregullisht një sasi të vogël të arrave rrezikohen më pak nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës. Një studim i ri thekson se ngrënia e tre grushteve me arra brenda një jave, zvogëlon për 18% rrezikun e dridhjeve atriale – një gjende që ndjehet sikur rregullimi i të rrahurave të zemrës, shkruan DailyMail.

Afërsisht 1.3 milionë njerëz në Britani të Madhe diagnostifikohen me dridhje atriale dhe rreth 500 mijë të tjerë janë me këtë gjendje, por jo të diagnostifikuar.

Hulumtimi është kryer në Institutin Karolinska në Suedi, ku si mostër kanë qenë 60 mijë të rinj te të cilët është shikuar konsumimi i arrave dhe badem si dhe shëndeti i tyre i zemrës për 17 vjet.

Nga aty ka dalë se konsumimi i tyre mund të jetë i lidhur me zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër. Prandaj për ta mbajt trupin edhe shëndetin në rregull duhet te konsumojmë tre grushta me arra çdo ditë.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img