Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Efektet e mrekullueshme të limonit, jo vetëm në organizëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Limoni  ka efekte të mrekullueshme në organizëm por jo vetëm.

Këtë frut të mrekullueshëm mund ta përdorim edhe për efekte të tjera. Limon do t’ju ndihmojë t’i largoni erërat e këqija nga kuzhina dhe t’i eliminoni bakteret dhe mikrobet.

Fillimisht duhet ta preni limonin në katër pjesë, por jo në fund sepse nuk duhet të ndahet. Vendosni pak kripë në pjesët e prera dhe lëreni limonin në mes të kuzhinës. Ky truk do t’i neutralizojë erërat e këqija dhe do t’i jep aromë të mahnitshme dhe freskuese kuzhinës.

Veç kësaj, aroma e limonit do t’i eliminojë edhe bakteret dhe mikrobet. Për dezinfektimin e  zonës mund ta përgatitni një dezinfektues natyral duke e kombinuar lëngun e tri limonëve, sapunin dhe pak kripë në një shishe uji. Pra, limoni përdoret jo vetëm si ushqim por edhe si dezifektues.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img