Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

Edi Rama reagon për vrasjen e ish-kryeministrit Shinzo Abe: Kur politikanët shihen si armiq dhe jo si kundërshtarë…

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama shkruan për vrasjen e ish-homologut japonez Shinzo Abe, paraditen e kësaj të premteje. Ai u qëllua për vdekje gjatë një fushate elektorale dhe pavarësisht dërgimit me helikopter në spital, nuk mundi të jetonte.

Sipas Ramës, vrasja e Shinzo Abes nxjerr në pah se sa shumë tronditen themelet e demokracisë kur politikanët shihen si armiq për t’u shkatërruar dhe jo si kundërshtarë për t’u angazhuar.

“I tronditur dhe i pikëlluar nga vdekja e ish-kryeministrit Shinzo Abe. Ngushëllimet tona më të thella familjes së tij dhe popullit të Japonisë. Vrasja e tij nxjerr në pah se sa shumë tronditen themelet e demokracisë kur politikanët shihen si armiq për t’u shkatërruar dhe jo si kundërshtarë për t’u angazhuar”, shkruan Edi Rama.

Më shumë