Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Edi Rama mbledh drejtorët e Policisë në Qarqe: Nuk e di kush nga ju ma shpjegon dot, lloj lloj aktiviteti në krah të rrugëve kombëtare; shiten traktora e ekskavatora

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama është duke zhvilluar një takim me ministrat Gjonaj, Çuçi dhe Klosi për zbatimin rigoroz të Kodit Penal për aktivitetet e paligjshme, nga ndërtimet pa leje tek prekja e pyjeve, lumenjve, liqeneve dhe zonat e mbrojtura natyrore e kulturore.

Të pranishëm janë dhe drejtorët e Policisë në qarqe, pasi Rama thotë se aktivitetet e paligjshme të sipërpërmendura duhet të bëhen urgjentisht prioritet i njëjtë me luftën kundër krimit të organizuar e korrupsionit për Policinë e Shtetit.

“Zonat turistike janë si drita e syve për Shqipërinë. Janë baza e zhvillimit në funksion të së ardhmes”, tha Rama, ndërsa pyeti drejtorët sesi mund të lejohen lloj lloj aktiviteti në rrugët kombëtare, duke mos respektuar përdoruesit e saj.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Nuk e di kush nga ju ma shpjegon dot, ndërkohë që keni një detyrim përsa i përket qarkullimit rrugor, parandalimit të aksidenteve, rrugët kombëtare në segmente të caktuara të jenë haptazi zona me rrezik të lartë sepse në anë të tyre zhvillohen aktivitete pa asnjë lloj respekti dhe mbrojtje minimale të atyre që qarkullojnë.

Vazhdon të ketë zona mes aktivitetit X të licensuar me leje kundër ligjit, prej vitesh më parë por që ne nuk kemi çfarë i bëjmë sot përvec duke hapur akse të reja, përveç aktivitete të tjera ku ka varreza makinash, fidanë, lavamanë. Asnjë lloj respekti për përdoruesit dhe imazhin e Shqipërisë.

Bëhet aktivitet shit-blerje në anë të rrugës nga dikush që ka biznes. Shet traktorë, ekskavatorë. Kjo duhet të jetë e palejueshme dhe dënueshme për të gjithë ato biznese që kanë leje për të pasur nje magazinë, të paktën duhet të respektyojnë për aq sa është e lejueshme, pjesën tjetër, pjesën që ka shteti për të garantuar sigurinë në qarkullim. Nuk e di ca përgjigje ka drejtori i Shkodrës për Velipojnë. Jo zonën brenda por bregun. Çfarë vlere dhe çfarë morali ka që ti shkohet njërit në majë të Kallmetit për një avlli, kur në rërën e Velipojës tjetri ha sipërfaqe të tëra pa leje.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img