Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
72 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
27 °
Mar
25 °
E premte, 17 Shtator, 2021

EBU nuk tërhiqet, flamuri i Kosovës nuk do lejohet në Eurovision

spot_img

Lajme të ngjashëm

Europian Broadcasting Union (EBU) ka  publikuar dokumentin e ri për rregullat e flamujve në Eurovision dhe sërish flamuri i Republikës së Kosovës vazhdon të jetë në listën e të ndaluarve.

Sipas EBU-së, do lejohen vetëm:

– Flamujt zyrtarë kombëtare të 42 vendeve pjesëmarrëse, apo nga vendet që kanë marrë kohët e fundit pjesë (p.sh. Turqi, Portugali, Rumani).

– Flamujt zyrtarë kombëtare të ndonjë nga shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara.

– Flamuri i Bashkimit Evropian.

– Flamurin ylber, si një simbol i tolerancës dhe diversitetit.

Ndërkohë, ndalohen të merren nga dëgjuesit:

– Të gjithë flamujt / parulla të tjera, duke përfshirë edhe ato që nuk i plotësojnë specifikimet e miratuara, ose që përmbajnë një mesazh komercial, ose një deklaratë që organizatorët e konsiderojnë të natyrës ofensive, diskriminuese, të papërshtatshme, politike apo fetare.

– Flamujt / parulla që përmbajnë deklarata në gjuhë të tjera përveç gjuhës angleze ose në gjuhën e vendit mikpritës.

– Çdo objekt, si shkopinj për selfie që pengojnë pamjen e kamerave, ekuipazhit të prodhimit apo kontrolluesit të biletave.

Flamujt e konfiskuara / objektet nuk do të kthehen. Duke marrë brenda flamuj / objekte që nuk plotësojnë kërkesat e kësaj politike mund të çojë në largimin nga salla.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img