Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
3.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

E vërteta është atje…, CIA publikon për herë të parë dokumentet për UFO-t

spot_img

Lajme të ngjashëm

E vërteta është atje. Epo, mbase. Mijëra dokumente nga CIA mbi objektet e panjohura fluturuese u publikuan këtë javë të cilat përfshijnë të gjitha të dhënat e tyre mbi UFO-t .

Dokumentet janë aktualisht në dispozicion në Black Vault, një arkiv në internet i dokumenteve qeveritare të deklasifikuara, pasi themeluesi i faqes John Greenewald Jr, bleu një CD-Rom që CIA kishte bërë me dokumentet e saj UFO. Rreth 2,700 faqe u përfshinë në koleksion, siç thotë agjencia janë të gjitha skedarët që ajo ka për UFO-t, por Greenewald vëren në faqen e tij të internetit se “nuk mund të ketë asnjë mënyrë për ta verifikuar plotësisht atë”.

Disa nga raportet, duke përfshirë një në lidhje me shpërthimet misterioze në një qytet rus dhe një tjetër me një tregim të dorës së parë të një shikimi të çuditshëm të një objekti fluturues pranë Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, janë lloji i leximeve që mund të prisni të gjeni në një roman trillimesh shkencore sesa dokumenteve zyrtare të qeverisë. Por disa nga dokumentet janë të vështira për t’u lexuar dhe për çfarë saktësisht janë përdorur është e paqartë. Greenewald i tha Mother’s Motherboard se agjencia e inteligjencës i bashkoi dokumentet në një format “të vjetëruar” që e bën të vështirë analizimin e koleksionit.

Tre video që u zbuluan dhe u publikuan përfundimisht nga departamenti i mbrojtjes i SHBA në prill të vitit të kaluar treguan objekte të paidentifikuara në hapësirën ajrore që ishin kapur në kasetë gjatë fluturimeve të trajnimit të pilotëve. Pilotët mund të dëgjoheshin duke vërejtur shpejtësinë dhe format e objekteve, shkruan “The Guardian“.

Ish-senatori amerikan Harry Reid, i cili ishte në krye të përpjekjeve të mëparshme për të hetuar UFO-të, ripublikoi videon duke shkruar: “SH.B.A.-të duhet të bëjnë një vështrim serioz, shkencor mbi këtë dhe çdo pasojë të mundshme të sigurisë kombëtare. Populli amerikan meriton të informohet.”

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img