Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

E TURPSHME/ Akademia e Shkencave “nuk di” vitin e lindjes së Xhevahir Spahiut, statuja e Perandorit të Romës nuk ka etiketë treguese

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari Edmond Arizaj ditën e sotme ka vizituar Akademinë e Shkencave.

Gjatë vizitës së tij Arizaj ka vënë re se në Akademinë e Shkencave ishte vendosur busti i akademikut Xhevahir Spahiu, por që ishte gabim viti i lindjes.

albsig

spring

Gjithashtu ishte edhe busti i Dioklecianit,perandor romak nga viti 284 deri në vitin 305, por që i mungonte etiketa e emrit.

“Hyra sot për herë të parë në Akademinë e Shkencave. U mahnita! Kishim akademikë si Xhevahir Spahiu të lindur gjatë periudhës së Perandorisë Romake, ashtu siç kishim dhe një kokë të Dioklecianit (ai duhet të ishte meqë s’kishte etiketë), një prej perandorëve të Romës” shkruan gazetari.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img