Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
3.1kmh
40 %
Enj
12 °
Pre
15 °
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
12 °
E enjte, 2 Dhjetor, 2021
spot_img

E TRISHTË/ Sëmundja e rëndë i merr jetën parakohe diplomatit Bashkim Rama

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare nga një sëmundje e rëndë diplomati i karrierës Bashkim Rama.

Rama ka qenë një diplomat por edhe akademik i shquar, teksa ka patur një karrierë të suksesshmne në diplomacinë shqiptare.

Ai ka punuar si Drejtor i Akademisë Diplomatike, Ekspert në Ministrinë e Punëve të Jashtme në Republikën e Shqipërisë(1980), Sekretar i Parë i Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Gjermani(1981), President i Delegacionit të Republikës së Shqipërisë në UNESCO(1987), Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Bullgarisë (1988), Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Kosovë dhe Ad Hoc i Republikës së Shqipërisë në Sofje (2002).

Gjithashtu Rama ka qenë edhe Drejtor i Drejtorisë së rajonit dhe vendeve fqinje në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dhe është një prej njohësve më të mirë të situatës në Maqedoni dhe në rajonin e Ballkanit, Profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare, gjeopolitikë dhe diplomaci, profesor i teorisë dhe praktikës diplomatike në disa universitete në rajon, si dhe rektor i Universitetit ndërkombëtar të Strugës.

Angazhimi i tij i fudnit ishte si i ngarkuari special i ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për marrëdhëniet në rajon.

Newsbomb i shpreh ngushëllimet familjarëve dhe miqve të tij për këtë humbje të njeriut të tyre të dashur.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img