Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

E thotë EMA: Vaksina Pfizer mund të ruhet në frigorifer deri në një muaj, vlen për dozat e pahapura

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar zgjatjen e kohës së ruajtjes së vaksinës Pfizer-BioNTech anti-COVID-19, në temperaturat normale të frigoriferit nga 5 në 31 ditë.

Sipas EMA-s ndryshimi është i zbatueshëm për shishet e pahapura, ndërsa shton se ky sugjerimi erdhi pas vlerësimit të të dhënave shtesë të studimit të paraqitura nga Pfizer dhe BioNTech, raporton Reuters.

Autoritetet amerikane në shkurt kishin miratuar ruajtjen dhe transportimin e vaksinës në temperatura standarde të ngrirjes prej 2-8 gradë Celsius deri në dy javë, në vend të temperaturave shumë të ftohta midis -80 deri -60 gradë Celsius që zakonisht kërkon.

BE ka lejuar prodhimin shtesë të vaksinave në rajon dhe po pret një marrëveshje të re për të siguruar 1.8 miliardë doza të vaksinave, pasi vendet e BE u përballën me mungesën e furnizimit të vaksinës AstraZeneca.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img