Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
26 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

E thonë shkencëtarët: Kjo lloj ecje ua shton 20 vite jetë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Instituti Kombëtar i Kërkimit Shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar publikoi një studim në Revistën Ndërkombëtare të Obezitetit, duke zbuluar se njerëzit që ecin ngadalë , janë më të rrezikuar që të vdesin nga rastet e rënda të Covid-19.

Gjatë pandemisë shkencëtarët e dinin se faktorë të tillë si; mbipesha dhe masa trupore ishin parashikuesit kryesorë të rrezikut se sa mirë e përballojmë virusin, por studimi ishte i pari që hodhi dritë mbi lidhjen midis niveleve të fitnesit dhe COVID-19.

“Vrapuesit e shpejtë kanë treguar që në përgjithësi kanë shëndet të mirë kardiovaskular dhe të zemrës, duke i bërë ata më elastik ndaj streseve të jashtme, duke përfshirë infeksionin viral, por kjo hipotezë nuk është vendosur ende për sëmundjen infektive”, shpjegoi Tom Yates, një profesor në Universitetin e Leicester të Mbretërisë së Bashkuar.

“Pikëpamja ime është që studimet e mbikëqyrjes kërkimore duhet të marrin në konsideratë përfshirjen e masave të thjeshta të aftësisë fizike, të tilla si ritmi i ecjes, si parashikues i rrezikut të mundshëm të rezultateve të COVID-19 që mund të mundësojnë përfundimisht metoda më të mira parandaluese që shpëtojnë jetë”, u shpreh Yates më tej.

Sidoqoftë, në një intervistë të sapoardhur me The Daily Mail, profesori Yates ofroi ndoshta arsyen e vetme pse duhet të bëni shëtitje më të shpejta çdo ditë.

“Shëtitësit e shpejtë mund të jetojnë deri në 20 vjet më gjatë,” tha Yates për Daily Mail. “Përmirëson gjendjen kardiovaskulare, e cila është një masë se sa e efektshme është zemra juaj dhe aftësia juaj për të përdorur oksigjenin, i cili është një tregues i aftësisë fizike.”

Disa studime e mbështesin atë. Për shembull, një studim i madh i botuar në 2015 në Gazetën Amerikane të Ushqimit Klinik zbuloi se një shëtitje e shpejtë 20 minutëshe çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes me 30%

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img