Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
46 %
1.5kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

“E shikoja vazhdimisht, fizik shumë i bukur”, regjisori tregon çfarë i bëri përshtypje te Ledina Çelo dhe si arriti ta bënte të famshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në festivalin e vitit 1995 ka qenë kompozitori dhe regjisori I njohur Osman Mula, i cili ka zbuluar si artiste, Ledina Çelon.

Mula ka treguar se këngëtarja jetonte shumë afër shtëpisë së tij dhe I kishte rënë në sy pasi ishte një vazjë goxha simpatike dhe pa humbur kohë filloi të pyeste një të afërmen e tij se si ishte Ledina si këngëtare.

Pasi e kishte dëgjuar Çelo kishte mbetur mahnitur nga vokali I Ledinës dhe pa u menduar dy herë I kishte thënë: goce sivjet në festival do këndosh këngën time.

“Ledina ishte një vajzë që e kishte shtëpinë jo më larg se 50 metra larg meje. E shikoja vazhdimisht me biçikletë, i kishte hije, një fizik shumë i bukur.

Zakonisht në biçikletë njeriu sheh fizikun, këmbën, flokët dhe një palë gjyslyke. Kur shkoj takoj Ninën dhe e shoh me të. Ajo ishte nxënësja e Ninës në Lice, Ninën e kam timen, nusen e xhaxhait, i them si është si këngëtare, më tha shumë e mirë, studion për soprano dhe është një vajzë shpërthyese, mund të dalë dhe një soprano liriko-dramatike. E dëgjoj në një studio të incizimit tek Institiuti i Arteve ku unë kisha shkuar për të tjera punë dhe kisha radhën për incizim. Kur futem aty shoh atë vajzën duke kënduar, mu kujtua ajo këmba, gjyslyku, dhe floku, e prita i thashë goce sivjet në festival do këndosh këngën time”- tha kompozitori.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img