E rrallë, nxirret guri i çmuar smerald plot 360 kg, vlen 300 milion euro (Foto)

Publikuar tek: bota, më 20:51 16-06-2017 E rrallë, nxirret guri i çmuar smerald plot 360 kg, vlen 300 milion euro (Foto)

Një gurë i çmuar gjigant me vlerë 300 milion euro është nxjerrë nga toka në një minierë në Brazil.

Guri smerald që peshon 360 kilogram dhe është 1.3 metra i lartë po mbahet i fshehur në një vend sekret, me roje të armatosura ndërsa pronari i tij është shprehur nën anonimat se ka frikë nga grabitësit apo pengmarrës.

5y45y45yjk76.jpg

Pronari i smeralidit tha se guri ka një vlerë marramendëse për shkak të madhësisë dhe cilësisë së kristaleve gjigante.

ery45y45y45ui6i6ki.jpg

Smeraldi u nxorr rreth një muaj më parë nga një minierë diamantesh në Carnaiba të Brazilit.

6yu6u5i67k7k.jpg

50-vjeçari, baba i dy fëmijëve tha se ka marrë telefonata nga blerës potencial nga Europa, Emiratet e Bashkuara Arabe, Amerika, India dhe Kina, por nuk e di ende vlerën e saktë që ka guri i çmuar.

rt6yu4yu45u45u45u45u.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tragjedia në Londër, Mbretëresha dhe Princi i Anglisë zbresin në terren, ndihma për të mbijetuarit
Anglia nuk gjen paqe, protesta masive kundër kryeministres Teresa May »
Article Logic
Execution time: 0.012111902236938
array(1) { ["section"]=> string(81) "e-rralle-nxirret-guri-i-cmuar-smerald-plot-360-kg-vlen-300-milion-euro-foto-82775" }