Hapësire reklamuese

Rajoni

E RËNDË/ Sulmohet policia në veri të Kosovës, humb jetën një efektiv dhe plagoset një tjetër

Shkruar nga Newsbomb
E RËNDË/ Sulmohet policia në veri të Kosovës, humb

Një ngjarje e rëndë raportohet nga Kosova, ku nga sulmi ndaj policisë ka mbretur i vrarë një efektiv.

Lajmin e rëndë e ka bërë me dije vetë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili me anë të një postimi në rrjetet sociale, njofton se persona të maskuar dhe armatosur kanë sulmuar policinë e Kosovës në fshatin Banjska të Leposaviçit dhe për pasojë ka humbur jetën një efektiv dhe ka mbetur i plagosur një tjetër.

Ndër të tjera Kurti shkruan se ende vazhdojnë të shtënat ndaj policisë dhe sipas tij sulmuesit janë profesionistë.

“Ne e dënojmë këtë sulm kriminal e terrorist. Krimi i organizuar me mbështetje politike, financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar po e sulmon shtetin tonë. Në këtë betejë ne mbrojmë dhe zbatojmë ligjin, mbrojmë dhe ruajmë qytetarët pa dallim dhe Kosovën e pavarur”, shkruan Kurti ndër të tjera.

Postimi i plotë i Albin Kurtit:

Të dashur qytetarë,

Rreth orës 3 të mëngjesit sot, në fshatin Banjska të Leposaviqit, është sulmuar policia e Kosovës me ç’rast është vrarë një polic i Kosovës dhe një tjetër është plagosur. I vrari është polic i rendit me gradën rreshter, kurse i plagosuri është pjesëtar i policisë kufitare. Në këto momente ende vazhdojnë gjuajtjet me armë zjarri të kalibrave të ndryshëm mbi policinë tonë. Sulmuesit janë profesionistë me maska e të armatosur edhe me armë të rënda.

Ne e dënojmë këtë sulm kriminal e terrorist. Krimi i organizuar me mbështetje politike, financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar po e sulmon shtetin tonë. Në këtë betejë ne mbrojmë dhe zbatojmë ligjin, mbrojmë dhe ruajmë qytetarët pa dallim dhe Kosovën e pavarur. Kriminelët ekzekutorë dhe urdhërdhënësit e tyre do të dështojnë, do të kapen, gjykohen e dënohen. Qeveria e Republikës së Kosovës dhe institucionet e shtetit janë të gatshme dhe të bashkërenduara për t’iu përgjigjur krimit dhe kriminelëve, terrorit dhe terroristëve.

Policia e Kosovës e ka njoftuar familjen e policit të vrarë A.B. Polici i plagosur është jashtë rrezikut për jetë. Ngushëllime familjes dhe të gjithëve për policin tonë të vrarë. Shërim të shpejtë e të plotë policit të plagosur.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese