Tirana
light rain
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
7.2kmh
75 %
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
17 °
Enj
14 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

E RËNDË/ I vendoste pacientëve inicialet e tij në mëlçi, pezullohet mjeku nga detyra dhe gjobitet me shumën e majme

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një kirurg britanik është pezulluar nga puna pasi i vendoste pacientëve në mëlçi inicialet e tij.

Sipas mediave të huaja Simon Bramhall përdorte një koagulues me rreze, një pajisje që përdoret zakonisht në operacine, për të vendosur inicialet e tij në mëlçinë e transplantuar të një pacienti në fund të çdo operacioni.

Inicialet e mjekut u zbuluan vetëm kur një transplant organi dështoi dhe një mjek tjetër ishte duke kryer operacion mbi pacientin.

Pasi u deklarua fajtor për të dyja akuzat e sulmit, Bramhall u dënua me urdhra të komunitetit me punë të papaguar dhe një gjobë prej 10,000 £ (13,635 dollarë).

Bramhall kishte marrë një sërë titujsh dhe nderimesh gjatë viteve, sipas Tribunalit të Mjekëve të Mjekësisë.

Ai ishte një kirurg konsulent dhe pedagog në Spitalet Universitare Birmingham NHS Foundation Trust, zëvendës drejtor i divizionit të mjekësisë në Spitalin Queen Elizabeth dhe një anëtar i Kolegjit Mbretëror të Kirurgëve.

Gjykata e Praktikantëve Mjekësor vendosi t’i pezullojë licencën e tij për pesë muaj në dhjetor 2020, duke përmendur “arrogancën profesionale të një përmasash të tillë që ka devijuar në sjellje kriminale”.

Më shumë
spot_img
spot_img