Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
73 %
0kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
40 °
Sht
34 °
E martë, 27 Korrik, 2021

E rëndë, humbin jetën dy alpinistë në malin Everest (DETAJE-EMRAT)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në malin e Everestit, ku kanë humbur jetën dy turistë.

Lajmin tragjik e ka bërë me dije organizatori i ekspeditës, Chhang Dawa Sherpa, i cili tha se një alpinist nga Zvicra, ka humbur jetën teksa po bënte zbritjen nga maja më e lartë në botë.

Ndërsa alpinisti amerikan, ka humbur jetën në Kampin 4, kampi më i lartë para majës 8.848.86 metra.

Viktimt janë Abdul Waraich, 41 vjeç, nga Zvicra, dhe Puwei Liu, 55 vjeç.

Qindra alpinistë përpiqen të arrijnë majat më të larta të botës në Nepal. Sezoni komercial zhvillohet nga prilli deri në maj çdo vit, këta janë viktimat e para në këtë sezon.

Më shumë

spot_img
spot_img