Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
2.1kmh
75 %
Enj
26 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

E përdori Donald Trump për t’u kuruar, Agjencia Europiane e Barnave miraton kombinimin e antitrupave kundër koronavirusit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d00054de0a3613baf1c2bebdea60077e

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka miratuar përdorimin e kombinimit të antitrupave monoklonalë, i njohur si REGN-COV2 për të trajtuar koronavirusin.

Ky kombinim u përdor edhe nga ish-presidenti Donald Trump pasi ai rezultoi pozitiv në testin e COVID-19, ndërkohë që do të lejohet të përdoret te personat që janë në rrezik të lartë për jetën.

Antitrupat monoklonalë  “Casirivimab” dhe “Imdevimab” u krijuan nga kompania amerikane Regeneron Pharmaceuticals.

“Për sa i përket sigurisë, shumica e efekteve anësore të raportuara ishin të lehta ose të moderuara, por ka pasur reaksione të lidhura me infuzionin, përfshirë reaksionet alergjike, dhe duhet të monitorohen,” deklaroi EMA.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img