E PAZAKONTË/ Mjekët i thonë të zgjedhë njërin ose tjetrin prej binjakëve të saj, ky është vendimi i nënës heroinë

Publikuar tek: bota, më 12:55 29-03-2017 E PAZAKONTË/ Mjekët i thonë të zgjedhë njërin ose tjetrin prej binjakëve të saj, ky është vendimi i nënës heroinë

Kjo është një histori që dëshmon çfarë sakrificash mund të bëjë një nënë për fëmijën e saj. Rachel Irvin priste të lindte dy binjakë, por për fat të keq diçka nuk shkoi mirë gjatë shtatzanisë. Dy binjakët ishin binjakë monoamiotik të rrallë të së njëjtës placentë dhe sipas mjekëve, duhet të vdiste njëri që të shpëtonte tjetri.

Mjekët i bënë pyetjen më të vështirë të jetës nënës së re: cilin fëmijë do zgjidhte të jetonte pasi ishte e pamundur që t’i lindte të dy. 28-vjeçarja nuk pranoi këtë zgjedhje të dhimshme ndaj vendosi t’i lindte të dy, pavarsisht rrezikut qe i kanosej asaj.

Chet dhe Kohan erdhën në jetë dhe mesa duket ky i fundit kishte shumë pak mundësi për të jetuar pasi kishte problem me zemrën. Pas operacioneve të njëpasnjëshme që i bënë Kohan vogëlushi mundi ta fitojë këtë betejë të fortë dhe të jetojë, duke i treguar mjekëve që e kanë pasur gabim. I rrethuar nga dashuria e nënës së tij na jep një mësim shumë të madh që jeta është një luftë dhendonjëherë fiton ai qëguxon më shumë.

binja.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Britania e Madhe nis zyrtarisht proçesin e largimit nga BE
Prezantohet ‘live’ smartfoni Samsung Galaxy S8 (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.011374950408936
array(1) { ["section"]=> string(117) "e-pazakonte-mjeket-i-thone-te-zgjedhe-njerin-ose-tjetrin-prej-binjakeve-te-saj-ky-eshte-vendimi-i-nenes-heroine-73486" }