E PAZAKONTË/ Arkeologët zbulojnë një fshat japonez në mes të Kanadasë

Publikuar tek: bota, më 22:24 11-09-2019 E PAZAKONTË/ Arkeologët zbulojnë një fshat japonez në mes të Kanadasë

Një fshat japonez i braktisur në shekullin e njëzetë është gjetur në pyjet e British Kolumbias, në Kanada.

Zbulimi është bërë nga arkeologu Bob Makëll, i cili duke gërmuar bashkë me ekipin e tij, ka arritur të zbulojë plot sende.

Por ajo që nuk priste të gjente në luginën e lumit Sejmur, ishte një fshat japonez që kishte ekzistuar e më pas ishte zhdukur shumë shpejt.

Fillimisht arkiologu gjeti disa gjurmë që e bënë të mendojë që ishte një kamp shitësish druri, që në vitin 2004. Por gërmimet dhe gjetjet vërtetuan që nuk isthe thjesht kamp, por një fshat i tërë.

japanese.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01220703125
array(1) { ["section"]=> string(75) "e-pazakonte-arkeologet-zbulojne-nje-fshat-japonez-ne-mes-te-kanadase-178133" }