Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

E pazakontë, 17,000 tërmete goditën Islandën gjatë javës së kaluar, shpërthimi i një vullkani ështëi pashmangshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c35a4df12e64bd3a9883fb6f5254bbc6

Java që lamë pas ka qenë e pazakontë për Islandën, pasi rreth 17,000 tërmete kanë goditur rajonin jugperëndimor të Reykjanes. Tërmeti më i madh, një magnitudë 5.6 ballë e shkallës Rihter, ndodhi në mëngjesin e 24 shkurtit.

Ishte më i forti që vazhdon të trondisë banorët në kryeqytetin afër Reykjavík dhe komunat përreth tij, ku jetojnë dy të tretat e popullsisë Islandeze. Dy tërmete më të mëdhenj, me madhësi 5.0,  goditën gjithashtu në 27 Shkurt dhe 1 Mars.

Tërmetet kanë shkaktuar pak dëme deri më tani, megjithëse Administrata Rrugore dhe Bregdetare e Islandës ka raportuar çarje të vogla në rrugë dhe rënie shkëmbinjsh në shpatet e pjerrëta pranë epiqendrës së tërmetit.

“Unë kam përjetuar tërmete më parë, por kurrë kaq shumë me radhë,” i tha CNN banori i Reykjavik, Auður Alfa Ólafsdóttir. “Ishte shumë e pazakontë të ndjesh tokën të dridhet 24 orë në ditë për një javë të tërë. Kjo të bën të ndihesh shumë i vogël dhe i pafuqishëm kundër natyrës.”, u shpreh banori.

Universiteti i Islandës, tha se shqetësimet mbi aktivitetin e fundit janë të kuptueshme.

“Sigurisht që shqetëson njerëzit. Për këtë rajon, kjo është në të vërtetë mjaft e pazakontë, jo për shkak të llojit të tërmeteve ose intensitetit të tyre, por për kohëzgjatjen e tyre. Po shkon për më shumë se një javë tani.”

“Ka shumë të ngjarë që të kemi një ndërhyrje të magmës në koren e tokës atje. Ajo patjetër është zhvendosur më afër sipërfaqes, por ne po përpiqemi për të kuptuar nëse po lëviz edhe më afër tij”, tha një profesor i vullkanologjisë.

Zyrtarët lokalë kanë paralajmëruar se një shpërthim me vullkane të shumta në zonë, mund të jetë i pashmangshëm.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img