Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

E PAPRITUR/ Dhimbje e madhe mes artistësh, shuhet në moshën 59-vjeçare i madhi i skenës Xhevdet Ferri, një jetë kaluar mes personazhesh

spot_img

Lajme të ngjashëm

c62f3c464bd7d955b17476081710c0a0

Tronditet bota e kinematografisë shqiptare, ndahet nga jeta në moshën 59-vjeçare aktori dhe regjisori i mirënjohur shqiptar Xhevdet Ferri.

Prej një jave aktori Xhevdet Ferri ishte shtruar në Spitalin Amerikan në kryeqytet pasi ishte diagnostikuar me kancer. Por edhe pse u trajtua intensivisht, sëmundja avancoi me shpejtësi pa i dhënë shumë kohë, raporton newsbomb.al.

Aktori me shumë role kryesore, tepër i dashur për publikun shqiptar lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. Me bashkëshorten e tij, aktoren Rozeta Ferri, ka luajtur në shumë filma si “Dhe vjen një ditë”, “Vitet e pritjes”, “Gjoleka djali i Abazit”, etj. Rolin e tij të parë Xhevdet Ferri e ka luajtur kur ishte student.

sdgsdfghdfghdfh.jpg

Xhevdet Ferri në rolin e Trimit te “Përrallë nga e kaluara”

Filmografia:

Në kërkim të kujt – (2009) ….Prokurori

Gjallë – Alive! (2009) …Zefi

Time of the Comet (2007) …. babai Anjezes

Gjoleka, djali i Abazit (2006) …shoferi kamionit

Saimir – (2004) …Edmond

Dasma e Sakos – (1998) …Sako

Loin des barbares – (1994) …refugjat

Vitet e pritjes – (1990) …Gjoni

Treni niset në shtatë pa pesë – (1988) …Martini

Përrallë nga e kaluara – (1987)…Trimi

Dhe vjen një ditë – (1986) …..Gori

Hije që mbeten pas – (1985) …Agron Shkaba

Vendimi – (1984) ….Sadriu

Fushë e blertë fushë e kuqe – (1984) …Petriti

Besa e kuqe – (1982) …Pali

Era e ngrohtë e thellësive – (1982)

Gjurmë në kaltërsi – (1981 )…Astriti

Sketerre 43 – (1980) …Arjani

Vëllezër dhe shokë – (1980 )…Marko

fghdfhfghfghfgh.jpg

Aktori Xhevdet Ferri me bashkëshorten, Rozën dhe vajzë e tyre Bora

Më shumë

spot_img