Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

E PAPRITUR: Biznesmenët e huaj shesin aksionet e ARMO-s, ‘lajnë duart’ pas protestës së naftëtarëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pronarët e huaj të rafinerisë së naftës ARMO kanë hequr dorë nga aksionet në kompaninë IRTC në Shqipëri duke ia shitur partnerëve shqiptarë.

albsig

spring

Pas protestave që shpërthyen në kryeqytet nga naftëtarët që nuk kanë marrë pagat e prapambetura, të huajt e ARMO-s vendosën të shesin aksionet e tyre duke u larguar kështu nga Shqipëria, dhe duke e lënë rafinerinë tashmë në dorë partnerëve shqiptarë.

Dy pronarët e GOMG Holdings Ltd, biznesmenët Harry Sargeant III dhe Abu Naba, përmes kompanisë offshore Ionian Refining dhe Trading Company blenë 54 prona të ARMO-s për 1 milionë euro. Asetet përfshinin një sipërfaqe gjigande trualli prej më shumë se 70 mijë metrash katrorë dhe një numër të madh ndërtesash, me vendndodhje në qytetin e Vlorës.

Por 54 asetet e kompanisë ARMO u tjetërsuan nga Banka Credins, e cila më pas ia dha rafinerinë në përdorim kompanisë IRTC kundrejt një qiraje mujore. Një hetim administrativ i Ministrisë së Drejtësisë zbuloi se blerja e aseteve të ARMO-s nga banka është bërë në kundërshtim me ligjin.

Ndërkohë që prej dhjetorit 2016, administratori i IRTC në Shqipëri është emëruar Mitat Sulaj, vëllai i pronarit të kompleksit ‘Taiwan’ në Tiranë, Besnik Sulaj.

Dy biznesmenët e huaj shprehin keqardhjen për gjendjen ku ndodhet aktualisht rafineria ARMO dhe njëkohësisht shfajësohen duke thënë se s’kanë qenë asnjëherë pjesë e bordit të kontrollit apo të vendimmarrjes. /Newsbomb.al

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img