Hapësire reklamuese

Rajoni

E panë kur qëlloi 14 vjeçaren/ Autori i krimit në kërkim ndërkombëtar nga Interpoli

Shkruar nga Newsbomb
E panë kur qëlloi 14 vjeçaren/ Autori i krimit në

Ljupço Palevski - Palco është i dyshuari kryesor për krimin ku u vra 14-vjeçarja Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçari Pançe Zhezhovski nga Velesi. Trupat e tyre të pajetë u gjetën në varre, të cilat u vunë në dukje nga dy dëshmitarë të cilët kishin ndjekur ekzekutimet deklaruan se panë Palevskin si ekzekutorin e tyre, pra si njeriun që qëlloi me armë.

Prokurori publik Gavril Bubevski tha se motivi më i mundshëm për vrasjen e Vanjës është se nëna e saj e ka shitur banesën e saj dhe në këtë mënyrë ka marrë një shumë më të madhe parash, të cilat grupi ka dashur t'ia zhvatë dhe se informacioni për lëvizjet e Vanjës u është dhënë të dyshuarve nga babai i saj, i cili është në paraburgim.

Ndërkohë Palevski nuk ndodhet në Maqedoni. Ai shkoi në Beograd, pastaj në Bullgari së bashku me avokatin e tij. Sipas të dhënave të deritanishme, grupi prej pesë të dyshuarve e ka kryer vrasjen menjëherë pas rrëmbimit, pra rreth orës 10 të mëngjesit të së hënës, pasi diçka “ka dalë jashtë kontrollit”. Sipas deklaratave të të dyshuarve, ata kishin frikë se hetimi po përparonte, kështu që vendosën të vrisnin Vanya dhe t'i kërkonin paratë më vonë.

Sipas Prokurorisë, Pançe Zhezhovski nga Velesi, njërit prej të dyshuarve i kishte borxh 500 euro, kështu që pasi u vra, automjeti i tij ishte vjedhur dhe të pestëve u përdor për rrëmbimin e Vanjas. Më pas i kanë vënë flakën automjetit dhe ka prova materiale se në cilën pikë karburanti e kanë blerë karburantin për këtë qëllim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese