Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

E pabesueshme!!! I paralizuar për 12 vite, mjekët e Spitalit Amerikan ngrenë në këmbë 85-vjeçarin (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas ndërhyrjes së ortopedit Tonin Alia, i moshuari mund të ecë normalisht.

Prej 12 vitesh 85 vjecari XX, ka mbajtur në trup dy proteza të cilat jo vetëm nuk e kanë ndihmuar, por e kanë thuajse paralizuar. Dy ndërhyrje kirurgjikale që prej vitit 2005 kanë qenë të mundimshme për të . E dyta në 2013 e ka përkeqësuar edhe më shumë situatën. Do të kishin qenë më pak, nëse pas tyre do të kishte mundur të ngrihej në këmbë për të kryer nevojat e tij bazike, por jo, nuk ka ndodhur kështu. Teksa është i fortë fizikisht, protezat që i kishin vendosur në këmbë kanë qenë përgjatë gjithë këtyre viteve krejtësisht jo funksionale duke i shkatuar dhimbje dhe invalidizim. Në këto kushte ai është paraqitur në Spitalin Amerikan, me shpresën se vitet që i ka falur zoti, mund ti jetojë në kushte të paktën normale.

E në fakt nuk është asnjëherë vonë. Pas ndërhyrjes kirurgjikale të mjekut ortoped, Tonin Alia, me një eksperiencë 25 vjeçare në Itali, shpresa e 85 vjeçarit është kthyer në një realitet të ri për të.“Bëhet fjalë për jë pacient cili në vitin 2005 ka bërë një frakturë të gjurit dhe operohet në një spital ku I vendosin një protezë, paraciale.Pacienti nuk kishte autonomi në ecje, në lëvizje, dhe në 2013 ribën një tjetër ndërhyrje në një tjetër spital. Mjekët aty I heqin protezën e parë dhe i vendosin një protezë të re. Në spitalin Amerikan ky pacient është paraqitur me karrocë .

Nuk ka mundësi që të rrijë në këmbë , nuk ka mundësi të bëjë asnjë hap. Shenjat janë klasike, shohim që nuk është bërë ngjitja midis protezës dhe kockës, duke krijuar hapësira . Proteza lëviz Brenda dhe nuk është në gjendje të mbajë as peshën më të vogël”, sqaron Mjeko Tonin Alia. Ai pohon se rasti është i rëndë dhe i vështirë. “Ne jemi munduar të pastrojmë gjithë kanalin e brendshëm pasi ka mbetur një sasi shumë e hollë kocke, kocka është tepër delicate, kemi rivendosur një protzë që të kapë një pjesë të shëndoshë të kofshës.”, thotë Mjeku Alia.

Dhe në fakt me këtë program 85 vjeçari është tashmë i rehabilituar. Askush nuk mund t’I kthejë 8 vitet e tij të humbura, por nuk është asnjëherë vonë për të përqafuar jetën normale. Spitali Amerikan e ofron këtë mundësi për këdo që i beson.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img